Dlouhodobé vízum za účelem rodinným

Občané třetích zemí, kteří mají v ČR blízkého rodinného příslušníka, zejména manžela či manželku, rodiče nebo nezletilé dítě, mohou požádat o dlouhodobé vízum za účelem rodinným. V následujícím článku se dozvíte, jaké podmínky musíte splnit a na co si při podání žádosti dát pozor.

Kdo může žádat

Žádost o dlouhodobé vízum za účelem rodinným mohou podat rodinní příslušníci cizinců, kteří mají v ČR jakýkoliv typ dlouhodobého či trvalého pobytu. Za rodinné příslušníky ministerstvo považuje i) manžele, registrované partnery, ii) rodiče a nezletilé děti iii) příbuzné vzájemně závislé na péči.

O toto vízum bohužel nemohou žádat nesezdaní partneři cizinců žijících v ČR ani zletilé děti, jejichž rodiče mají v Česku pobyt.

Na jak dlouhou dobu se vízum vydává

Maximálně na jeden rok

Kde se podává žádost

Žádost o dlouhodobé vízum za účelem podnikání klienti podávají osobně na zastupitelském úřadě ČR. Většina cizinců podává žádost na zastupitelském úřadě ve své domovské zemi, pokud ale žadatel trvale (min. 2 roky) pobývá v EU, je možné podat žádost ve vízovém centru v Drážďanech. Občané vybraných zemí (např. USA či Kanady) mohou žádost podat na jakémkoliv zastupitelském úřadě, který tento typ žádostí přijímá.

Poplatek za podání žádosti

Za dlouhodobé vízum se hradí poplatek ve výši 2.500,- Kč, a to přímo na zastupitelském úřadě. Poplatek se nehradí v případě žádosti dítěte mladšího 6 let.

Lhůta na vyřízení žádosti

O žádosti o dlouhodobé vízum by mělo ministerstvo rozhodnout do 90 dnů. V praxi však vyřízení žádosti mnohdy trvá delší dobu.

Dokumenty, které je nutné předložit

  • Tiskopis
  • Cestovní doklad(pas)
  • Doklad o zajištění ubytování (např. nájemní smlouva nebo potvrzení o ubytování)
  • Doklad o zajištění prostředků k pobytu na území (důkaz o dostatečných finančních prostředcích pro pobyt v ČR – obvykle výpis z bankovního účtu s dostatečným zůstatkem nebo potvrzení, že veškeré náklady hradí státní orgán, právnická osoba nebo hostitelská organizace)
  • Fotografii
  • Originál dokladu prokazující příbuzenský vztah (například oddací list, rodný list)
  • Souhlas obou rodičů, pokud je žadateli méně než 18 let
  • Doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státem, jehož je žadatel státním občanem. Tento doklad se nevyžaduje od cizince mladšího 15 let.

Na vyžádání také:

  • Doklad o bezinfekčnosti
  • Doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státy, na jejichž území žadatel v posledních 3 letech pobýval souhrnně po dobu delší než 6 měsíců.

Veškeré předložené dokumenty musí být v originále nebo úředně ověřené kopii a v českém jazyce či s úředně ověřeným překladem. Žádný z dokumentů nemůže být starší než 180 dnů.

Před vylepením víza do pasu musí žadatel předložit zastupitelskému úřadu potvrzení, že si zakoupil komplexní zdravotní pojištění, a to na celou dobu pobytu v ČR.

Prodloužení

Pokud cizinec na základě dlouhodobého víza za účelem rodinný přicestuje do ČR a chce svůj pobyt prodloužit, podá na území ČR žádost o dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny.

Na co si dát pozor

Mnoho klientů si bohužel myslí, že o dlouhodobé vízum za účelem rodinný mohou žádat jako zletilé děti, jejichž rodiče žijí v ČR či jako nesezdaní partneři cizinců žijících v ČR. Ani jedna varianta však není přípustná. Klienti také často bojují s tím, že si nejsou jisti, jakým způsobem a v jaké výši musí doložit finanční prostředky. Nejkomplikovanější případy se však týkají žádostí klientů, kteří do České republiky chtějí přivést své rodiče, kteří se z důvodu velmi vysokého věku či zdravotních omezení nejsou schopni se o sebe samostatně postarat. V těchto kauzách nestačí prokázat příbuzenský vztah, ale je nezbytné doložit lékařské zprávy dokládající faktickou závislost žadatele na péči rodinného příslušníka žijícího v ČR.

Chcete-li mít co největší šanci na úspěšné schválení Vaší žádosti, neváhejte se na mě obrátit. Společně projdeme všechny kroky, abychom zajistili, že vše bude v pořádku, a upozorním Vás na případné nástrahy. S mými radami a doporučeními bude získání dlouhodobého víza za účelem sloučení rodiny snadné a bez starostí!

Mgr. Františka Lhotáková, MBA, advokátka

ev. číslo ČAK 20782
IČO: 19266227
se sídlem Mánesova 1175/48, Praha 2 120 00
ID datové schránky: pt2rnpw

Řešení spotřebitelských sporů

Česká advokátní komora byla dne 5.2.2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.

Na Českou advokátní komoru se může spotřebitel obrátit v případě sporu mezi spotřebitelem a advokátem, který se nepodaří mezi stranami urovnat přímo. Výkonem mimosoudního řešení spotřebitelských
sporů je pověřena Smírčí komise České advokátní komory.

Copyright © 2025 Mgr. Františka Lhotáková, advokáta
Vytvořil Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram