Občané EU a jejich rodinní příslušníci mohou po pěti resp. dvou letech přechodného pobytu v ČR žádat o pobyt trvalý. V tomto článku se v první řadě dozvíte, jaké podmínky musí pro získání pobytu splnit, jak celý proces probíhá a jaké výhody má trvalý pobyt oproti přechodnému. Postup je obdobný u občanů EU i u rodinných příslušníků občan EU, kteří pochází ze třetí země.
Žádost můžete podat:
- Po 5 letech nepřetržitého pobytu v ČR.
- Po 2 letech přechodného pobytu v ČR, pokud jste 1 rok blízkým rodinným příslušníkem občana EU s trvalým pobytem nebo občana ČR s trvalým pobytem.
Platnost povolení trvalého pobytu:
- 10 let
Doklady pro žádost o trvalý pobyt:
- Vyplněný tiskopis - ke stažení na webu MVČR.
- Cestovní doklad (při podání poštou stačí kopie, originál při převzetí osvědčení).
- Doklad o splnění podmínky 5 let přechodného pobytu, nebo 2 roky, pokud jste 1 rok byli blízkým rodinným příslušníkem občana EU s trvalým pobytem.
- Originál dokladu o rodinném vztahu (např. oddací, rodný list), pokud žádáte jako rodinný příslušník občana EU.
- Doklad o zajištění ubytování.
- 2 fotografie.
Možné další doklady na vyžádání:
- Doklad o bezinfekčnosti.
- Výpis z rejstříku trestů.
Doklady pro žádost o trvalý pobyt pro dítě narozené na území:
- Tiskopis.
- Cestovní doklad nebo průkaz totožnosti.
- 2 fotografie.
- Rodný list dítěte.
Poplatek:
- 200 Kč, uhrazený kolkovými známkami.
Zásadní výhodou trvalého pobytu je jeho dlouhá platnost, jelikož biometrickou kartu lze získat s platností až na deset let. Pro rodinné příslušníky občanů EU je také důležité, že jim jejich pobyt zůstane zachován i v případě, že již pozbydou status rodinného příslušníka (např. v důsledku rozvodu manželství.
Klienti se mne často ptají na to, zda mohou jako občané EU žádat o trvalý pobyt již po dvou letech či jakým způsobem lze prokázat splnění podmínky nepřetržitého pobytu. Pokud se rozhodnete mne kontaktovat, ráda vám na tyto otázky odpovím a pomohu vám s přípravou žádosti i veškeré dokumentace.