Osvědčení o registraci pro občany EU

Pokud se chce občan EU dlouhodobě usadit v ČR, nemusí žádat o žádný pobytový titul. Fakultativně však může požádat o vydání osvědčení o registraci. Díky osvědčení lze jednoduše doložit (např. při komunikaci s českými úřady, bankovními institucemi apod.), že občan EU dlouhodobě žije v ČR.

Kdo může žádat?

Všichni občané Evropské unie, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska. Dále občané Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, pokud se nacházeli na území k 31. 12. 2020 (podle Výstupové dohody).

Na jak dlouhou dobu se osvědčení vydává?

U občanů EU na 10 let, u občanů Spojeného království Velké Británie a Severního Irska na pět let. Po pěti letech pobytu v ČR je možné požádat o trvalý pobyt.

Jaké jsou výhody osvědčení o registraci?

V rámci řízení o získání osvědčení získají občané EU i rodné číslo (pokud jím již nedisponují). Pokud občané EU v budoucnu plánují podat žádost o trvalý pobyt, umožní jim osvědčení o registraci jednodušeji prokázat délku pobytu na území ČR. Osvědčení v neposlední řadě umožňuje volit do zastupitelstva obce, kde občan EU žije a do Evropského parlamentu.

Jak žádost podat?

Občané EU mohou žádost o osvědčení o registraci podat osobně na pracovišti Ministerstva vnitra, poslat ho poštou či datovou schránkou.

Kdy žádost podat?

Občan EU může žádost podat kdykoliv, pokud na území ČR plánuje dlouhodobě pobývat (zpravidla min 3 měsíce).

Jaká je lhůta na vyřízení?

30 dnů

Jaká je výše poplatku?

200 Kč

Jaké dokumenty je třeba předložit?

  • Tiskopis
  • Cestovní doklad (popř. jeho kopie při dodání poštou)
  • Doklad o zajištění ubytování (nájemní smlouva, potvrzení o ubytování, výpis z katastru nemovitostí)
  • Zdravotní pojištění (pouze pokud je účelem pobytu studium, rodinný nebo ostatní)
  • Fotografie
  • Originál dokladu prokazujícího příbuzenský vztah (pouze v případě účelu rodinný či žádosti pro dítě narozené na území ČR)

Veškeré předložené dokumenty musí být v originále nebo úředně ověřené kopii a v českém jazyce či s úředně ověřeným překladem. Žádný z dokumentů nemůže být starší než 180 dnů.

Co musím podniknout, pokud chci jako občan EU žít dlouhodobě ČR bez osvědčení o registraci?

Občan EU je povinen ohlásit na policii místo pobytu na území ve lhůtě do 30 dnů ode dne vstupu na území, pokud jeho předpokládaný pobyt bude delší než 30 dnů. Povinnost ohlásit místo pobytu na policii se nevztahuje na cizince, který tuto povinnost splnil u ubytovatele. Nahlášení pobytu je třeba provést osobně na cizinecké policii

Pokud si nejste jisti, jakým způsobem postupovat, abyste získali osvědčení o registraci, neváhejte mne kontaktovat. Věřím, že získání osvědčení ulehčilo mnohým klientům jejich život v ČR. Při jednání s mnoha úřady či institucemi je třeba doložit aktuální adresu v ČR, která je uvedena v osvědčení o registraci.

Mgr. Františka Lhotáková, MBA, advokátka

ev. číslo ČAK 20782
IČO: 19266227
se sídlem Mánesova 1175/48, Praha 2 120 00
ID datové schránky: pt2rnpw

Řešení spotřebitelských sporů

Česká advokátní komora byla dne 5.2.2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.

Na Českou advokátní komoru se může spotřebitel obrátit v případě sporu mezi spotřebitelem a advokátem, který se nepodaří mezi stranami urovnat přímo. Výkonem mimosoudního řešení spotřebitelských
sporů je pověřena Smírčí komise České advokátní komory.

Copyright © 2025 Mgr. Františka Lhotáková, advokáta
Vytvořil Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram