Lex Ukrajina 7 – zvláštní dlouhodobý pobyt

Novela zákona č. 65/2022 Sb. přinese v roce 2025 několik podstatných změn pro držitele dočasné ochrany, kteří budou moci nově žádat o tzv. zvláštní dlouhodobý pobyt. Po občanech Ruské federace bude v rámci souhrnné novely Lex Ukrajina 7 nově vyžadováno, aby se vzdali ruského občanství, pokud chtějí získat to české.

Na konci roku 2024 schválila poslanecká sněmovna kontroverzní novelu zákona č. 65/2022 Sb. a souvisejících zákonů souhrnně označovanou jako Lex Ukrajina 7. Aktuálně se novela projednává v Senátu, zatím tedy není jisté, jaká bude finální podoba tohoto zákona. Lze však předpokládat, že Senát nebude mít mnoho připomínek k institutu zvláštního dlouhodobého pobytu.

Prodloužení dočasné ochrany v roce 2025

V první části roku 2025 mohou držitelé dočasné ochrany opět požádat o její prodloužení. První krok představuje opět online registrace a až následně dojde k vyznačení štítku na pracovišti Ministerstva vnitra ČR.  Celý proces bude obdobný jako v roce 2024. Jedinou novinkou je povinné vyplnění údajů o rodinných příslušeních, kteří jsou rovněž držitelé dočasné ochrany. Detailnější informace naleznete na webu Ministerstva vnitra.

Zvláštní dlouhodobý pobyt

Držitelé dočasné ochrany, kteří splní zákonné podmínky, mohou nově požádat o tzv. zvláštní dlouhodobý pobyt. Po konci online registrace k prodloužení dočasné ochrany mohou držitelé vyjádřit zájem o zvláštní dlouhodobý pobyt. Manželé a jejich nezletilé děti mají povinnost podat společnou žádost.

Hlavní podmínky pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu:

  • Vyjádření zájmu
  • Předchozí pobyt na základě dočasné ochrany nepřetržitě po dobu 2 let
  • Bezúhonnost
  • Ekonomická nezávislost
  • Nepobírání humanitárních dávek
  • Bezdlužnost na zdravotním pojištění
  • Zajištění vlastního ubytování
  • Platný cestovní doklad
  • Plnění povinné školní docházky v ČR

Splnění výše uvedených kritérií se posuzuje zpětně za předem stanovenou dobu.

Výhody zvláštního dlouhodobého pobytu

Hlavní výhodou zvláštního dlouhodobého pobytu je platnost na 5 let. Nebude tedy nutné každý rok pobyt prodlužovat a držitel získá podstatně větší jistotu ohledně možností setrvání v ČR do budoucna. Na držitele zvláštního dlouhodobého pobytu se již nebudou vztahovat právní předpisy upravující status držitelů dočasné ochrany, jelikož se bude jednat o běžný pobytový status dle zákona o pobytu cizinců.

Nevýhody zvláštního dlouhodobého pobytu

Stinnou stránkou je skutečnost, že zletilí držitelé dlouhodobého pobytu budou součástí veřejného zdravotního pojištění pouze pokud budou v ČR zaměstnání. Na všechny osoby mladší osmnácti let se povinně vztahuje veřejného zdravotního pojištění, nicméně pojistné fakticky hradí jejich zákonní zástupci (nikoliv stát jako v případě dočasné ochrany). Ostatní osoby (živnostníci, nezaměstnaní) nemají jinou možnost, než hradit si komerční komplexní zdravotní pojištění, což může pro mnoho rodin i jednotlivců představovat významnou finanční zátěž.

Z mého pohledu lze pak označit za diskriminační, že držitelům zvláštního dlouhodobého pobytu pak nevzniká nárok na nepojistné sociální dávky (příspěvek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc, rodičovský příspěvek, přídavky apod.). Nevidím důvod, proč by držitelka např. zaměstnanecké karty, která splní další zákonné požadavky měla mít nárok na rodičovský příspěvek, kdežto držitelka zvláštní dočasné ochrany by za stejných okolností nárok neměla.

Žádost o trvalý pobyt

Po splnění podmínky nepřetržitého pobytu v ČR po dobu nejméně pěti let, může držitel požádat o trvalý pobyt v ČR. Pro účely výpočtu se dlouhodobý pobyt započítává celou svou délkou a předchozí pobyt na základě dočasné ochrany se započítává jednou polovinou.

Jen čas ukáže, kolik držitelů dočasné ochrany požádá o zvláštní dlouhodobý pobyt. Mám za to, že o jeho získání se pokusí zejména zaměstnaní jednotlivci. Pro rodiny s dětmi by získání dlouhodobého pobytu pravděpodobně představovalo významnou finanční zátěž (povinnost hradit zdravotní pojištění, ztráta nároků na nepojistné dávky), tudíž o něj většina z nich žádat nebude a zůstanou v režimu dočasné ochrany.

V případě, že máte zájem o získání zvláštního dlouhodobého pobytu, ale máte k tomu jakékoliv otázky, neváhejte mne kontaktovat.

Mgr. Františka Lhotáková, MBA, advokátka

ev. číslo ČAK 20782
IČO: 19266227
se sídlem Mánesova 1175/48, Praha 2 120 00
ID datové schránky: pt2rnpw

Řešení spotřebitelských sporů

Česká advokátní komora byla dne 5.2.2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.

Na Českou advokátní komoru se může spotřebitel obrátit v případě sporu mezi spotřebitelem a advokátem, který se nepodaří mezi stranami urovnat přímo. Výkonem mimosoudního řešení spotřebitelských
sporů je pověřena Smírčí komise České advokátní komory.

Copyright © 2025 Mgr. Františka Lhotáková, advokáta
Vytvořil Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram