Vízum za účelem podnikání

Získat dlouhodobé vízum za účelem podnikání není jednoduché. Vízum je vhodné jak pro freelancery a živnostníky (OSVČ), tak pro osoby podnikající prostřednictvím obchodních společností. V následujícím článku naleznete užitečné rady, jaké dokumenty bude z Vaší strany třeba předložit a na co si dát pozor.

Pro koho je vhodné

Dlouhodobé vízum za účelem podnikání může v ČR získat občan třetí země, který v ČR plánuje podnikat, provozovat živnost, být osobou samostatně výdělečně činnou či působit jako statutární orgán obchodní společnosti.

Dlouhodobé vízum vs. dlouhodobý pobyt

Klienti podávající žádost ze zahraničí zpravidla žádají o dlouhodobé vízum za účelem podnikání s dobou platnosti až na jeden rok. Pokud cizinec v ČR již žije a chce pouze změnit účel pobytu nebo mu končí platnost dlouhodobého víza, je třeba podat žádost o dlouhodobý pobyt za účelem podnikání. Platnost dlouhodobého pobytu může být až na dva roky. Proces získání pobytu je však velmi podobný jako u víza.

Kde se podává žádost

Žádost o dlouhodobé vízum za účelem podnikání klienti podávají osobně na zastupitelském úřadě ČR. Pro podání víza jsou na některých úřadech zavedeny kvóty. Klientům proto doporučuji se o této skutečnosti s předstihem informovat.

Žádost o dlouhodobý pobyt za účelem podnikání cizinci podávají u Ministerstva vnitra ČR.

Poplatek za podání žádosti

Za dlouhodobé vízum se hradí poplatek ve výši 5.000,- Kč. Žádost o dlouhodobí pobyt stojí 2.500,- Kč.

Lhůta na vyřízení žádosti

O žádosti o dlouhodobé vízum by mělo Ministerstvo rozhodnout do 90 dnů (resp. 120 dnů v zvlášť složitých případech). U dlouhodobého pobytu je kratší lhůta v délce 60 dnů.

Dokumenty, které je nutné předložit

  • Tiskopis
  • Cestovní doklad (pas)
  • Doklad o zajištění ubytování (např. nájemní smlouva nebo potvrzení o ubytování)
  • Doklad o zajištění prostředků k pobytu na území (důkaz o dostatečných finančních prostředcích pro pobyt v ČR – obvykle výpis z bankovního účtu s dostatečným zůstatkem nebo potvrzení, že veškeré náklady hradí státní orgán, právnická osoba nebo hostitelská organizace)
  • Fotografie
  • Doklad o zápisu do příslušeného rejstříku seznamu nebo evidence (např. živnostenský list, výpis z obchodního rejstříku apod.)
  • Doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů (vydaný státem, jehož je žadatel občanem)

Na vyžádání také:

  • Doklad o bezinfekčnosti
  • Doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný státy, na jejichž území jste v posledních 3 letech pobývali souhrnně po dobu delší než 6 měsíců.

Dlouhodobý pobyt (specifické náležitosti)

  • Jiný tiskopis
  • Při podání žádosti o dlouhodobý pobyt klienti předkládají jiný doklad o zajištění prostředků – v tomto případě nestačí předložit výpis z účtu, ale je třeba prokázat úhrnný měsíční příjem cizince a společně s ním posuzovaných osob za poslední tři měsíce
  • Náležitostí každé žádosti je rovněž potvrzení o komplexním zdravotním pojištění
  • V neposlední řadě žadatelé prezentují i doklady o bezdlužnosti (potvrzení o neexistenci nedoplatků od orgánů Finanční správy, celní správy, veřejného zdravotního pojištění a orgánu sociálního zabezpečení)

Veškeré předložené dokumenty musí být v originále nebo úředně ověřené kopii a v českém jazyce či s úředně ověřeným překladem. Žádný z dokumentů nemůže být starší než 180 dnů.

Před vylepením víza do pasu musí žadatel předložit zastupitelskému úřadu potvrzení, že si zakoupil komplexní zdravotní pojištění, a to na celou dobu pobytu v ČR.

Pohovor na zastupitelském úřadě

V některých případech jsou žadatelé osobně pozváni na zastupitelský úřad k pohovoru, kde by měli důkladně prokázat svůj podnikatelský záměr v ČR, své podnikatelské zkušenosti apod. Klientům doporučuji se na tento pohovor důkladně připravit. Každý žadatel rovněž prokazuje, proč musí být na území ČR osobně přítomný.

Prodloužení

Klienti si ve valné většině případů dlouhodobé vízum neprodlužují a místo toho podají rovnou žádost o dlouhodobý pobyt za účelem podnikání.

Na co si dát pozor

Osobně bych označila proces získání dlouhodobého víza za účelem podnikání za relativně komplikovaný. Je vyžadování předložení většího množství dokumentů než v případě jiných pobytových titulů. Pro získání dlouhodobého pobytu za účelem podnikání musí klienti rovněž náležitě prokázat podnikatelskou historii a pravidelné příjmy z podnikání. V neposlední řadě upozorňuji, že kvóty pro množství podaných žádostí na konkrétních zastupitelských úřadech jsou mnohdy proklatě nízké.

Pokud chcete udělat maximum pro úspěšnost Vaší žádosti, neváhejte mne kontaktovat. Společně projdeme veškeré náležitosti a upozorním Vás na všechna případná úskalí. Věřím, že na základě mých rad a doporučení dlouhodobé vízum či pobyt za účelem podnikání snadno získáte.

Mgr. Františka Lhotáková, MBA, advokátka

ev. číslo ČAK 20782
IČO: 19266227
se sídlem Mánesova 1175/48, Praha 2 120 00
ID datové schránky: pt2rnpw

Řešení spotřebitelských sporů

Česká advokátní komora byla dne 5.2.2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.

Na Českou advokátní komoru se může spotřebitel obrátit v případě sporu mezi spotřebitelem a advokátem, který se nepodaří mezi stranami urovnat přímo. Výkonem mimosoudního řešení spotřebitelských
sporů je pověřena Smírčí komise České advokátní komory.

Copyright © 2025 Mgr. Františka Lhotáková, advokáta
Vytvořil Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram