Program usnadňuje usazení digitálních nomádů v ČR. Cílem projektu je přilákat vysoce kvalifikované pracovníky z oblasti IT a marketingu a nabídnout jim a jejich rodinám tzv. digital nomad visa.
Na koho se program vztahuje
Digital nomad visa mohou získat pouze občané Austrálie, Brazílie, Izraele, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Mexika, Nového Zélandu, Singapuru, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Spojených států amerických nebo Tchaj-wanu.
Kdo může být digitálním nomádem
- Zaměstnanec zahraničního zaměstnavatele vykonávající vysoce kvalifikovanou práci na pozici IT nebo marketingového specialisty.
- Freelancer (OSVČ), který disponuje živnostenským oprávnění nebo o něj požádal a podniká v oblasti IT či marketingu
Společná žádost pro rodinné příslušníky
Do programu lze zařadit i členy rodiny (manžel, registrovaný partner, nezaopatření dítě), za předpokladu, že požádají o pobytové oprávnění současně s digitálními nomády.
Jak požádat o zařazení do programu digital nomad visa
Žádosti o zařazení do Programu vyřizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na účast v programu není právní nárok. Žádosti můžete zasílat na emailovou adresu digitalnomad@mpo.gov.cz.
Podmínky pro zařazení zaměstnance
Zahraniční zaměstnavatel digitálního nomáda má celosvětově alespoň 50 zaměstnanců. Zaměstnanec má v pracovní smlouvě zakotvenou možnost práce vzdáleně (home office). Žadatel dále prokáže dosažení odpovídajícího vzdělání v oborech IT či marketingu (VŠ nebo VOŠ min 3 roky). V neposlední řadě zaměstnanec dokládá, že jeho příjmy jsou ve výši alespoň 1,5 násobku průměrné hrubé roční mzdy vyhlášené sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí.
Podmínky pro zařazení OSVČ
Žadatel musí ohlásit živnost v ČR v oboru souvisejícím v IT nebo marketingovými službami. Žadatel dále prokáže dosažení odpovídajícího vzdělání v oborech IT či marketingu (VŠ nebo VOŠ min 3 roky). V neposlední řadě zaměstnanec dokládá, že jeho příjmy jsou ve výši alespoň 1,5 násobku průměrné hrubé roční mzdy vyhlášené sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí.
Jak postupovat po zařazení do programu
Zájemci podají žádost o dlouhodobé vízum za účelem podnikání (freelancer) nebo „ostatní“ (zaměstnanec) na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí, a to vč. rodinným příslušníků. Rodinní příslušníci budou žádat o dlouhodobé vízum za účelem rodinný (s výjimkou zletilých nezaopatřeních dětí, kteří musí žádat o účel ostatní nebo studium). Žádost ministerstvo vyřídí ve zkrácené lhůtě 45 dnů. Žadatel může být do programu zařazen, pokud v posledním roce nebyl držitelem platného dlouhodobého víza nebo dlouhodobého pobytu v ČR.
V případě, že máte jakékoliv dotazy ohledně toho, jak požádat o zařazení do programu pro digitální nomády, neváhejte mne kontaktovat. Věřím, že díky společnému úsilí se v ČR usadíte za několik málo měsíců.