Žádost o české státní občanství – základní podmínky pro získání

Snem mnohých cizinců dlouhodobě žijících v České republice je získání českého občanství. V článku naleznete výčet všech podmínek, které musíte pro úspěšnou žádost o české státní občanství.

Kdo může žádost o české státní občanství podat:

Cizinec nebo osoba bez státního občanství s trvalým pobytem v ČR

Kde se žádost o české státní občanství podává:

Žádost se podává osobně u krajského úřadu (v Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22) dle pobytu žadatele.

Podmínky pro získání českého občanství:

  1. Žadatel je dostatečně integrován do české společnosti.
  2. Žadatel neohrožuje bezpečnost státu.
  3. Žadatel je držitelem trvalého pobytu v ČR a splňuje délku pobytu.
  • Po dobu alespoň 5 let
  • Po dobu alespoň 3 let (pouze u občanů EU)
  • Po dobu, která společně s bezprostředně předcházejícím oprávněným pobytem na území České republiky dosahuje alespoň 10 let (příklad – cizinec je držitelem TP 1 rok ale předtím byl 10 let držitelem zaměstnanecké karty)
  1. Žadatel prokáže, že se na území ČR fakticky zdržuje alespoň 50 % dobu dle bodu
  2. Žadatel nikdy nebyl pravomocně odsouzen pro nedbalostní trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, nebo pro úmyslný trestný čin.
  • Žadatelé, kteří v ČR žijí méně než 10 let předkládají i výpis z rejstříku trestů z domovského státu a dalších států, ve kterých v minulosti žili více než 6 měsíců
  1. Žadatel složí speciální zkoušku z českého jazyka (úroveň B1) a z českých reálií
  • Pro některé žadatele platí výjimka a zkoušku skládat nemusejí (např. absolventi českých škol nebo osoby starší 65 let)
  1. Žadatel neporušil v posledních třech letech povinnosti vůči ČR týkající se vstupu a pobyt cizinců na území České republiky, veřejného zdravotního pojištění, sociálního zabezpečení, důchodového pojištění, zaměstnanosti, daní, cla, odvodů a poplatků apod.
  2. Žadatel prokázal výši a zdroj příjmů za poslední tři roky.
  3. Žadatel musí dále předložit důkazy, že v posledních třech letech bezdůvodně nezatěžoval systém státní sociální podpory nebo systém pomoci v hmotné nouzi.

Správní poplatek za podání žádosti:

Za podání žádosti o české státní občanství se hradí poplatek ve výši 2.000,- Kč (zletilá osoba), resp. 500,- Kč (nezletilá osoba nebo azylant)

Lhůta k vyřízení žádosti:

Ministerstvo je povinno vydat rozhodnutí o žádosti o české státní občanství do 180 od obdržení kompletní dokumentace. Ve valné většině případů však celé řízení trvá podstatně delší dobu, zpravidla 1 – 2 roky.

V dalším článku se zaměříme na to, jaké konkrétní dokumenty byste měli předložit a na co si dát při podání žádosti největší pozor.

Kompletace veškeré dokumentace pro účely podání žádosti o české státní občanství může být pro mnohé žadatele komplikovaná. Ráda Vám pomohu se v celé záležitosti zorientovat. Nejprve si ověříme, že skutečně splňujete veškeré podmínky pro získání občanství a následně společně bod po dobu projdeme všechnu dokumentaci. Neváhejte mne proto kontaktovat a ještě před podáním žádosti se domluvit na konzultaci.

 

 

 

Mgr. Františka Lhotáková, MBA, advokátka

ev. číslo ČAK 20782
IČO: 19266227
se sídlem Mánesova 1175/48, Praha 2 120 00
ID datové schránky: pt2rnpw

Řešení spotřebitelských sporů

Česká advokátní komora byla dne 5.2.2016 pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR mimosoudním řešením spotřebitelských sporů pro oblast sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb (na základě zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele ve znění pozdějších předpisů). Internetová stránka tohoto pověřeného subjektu je www.cak.cz.

Na Českou advokátní komoru se může spotřebitel obrátit v případě sporu mezi spotřebitelem a advokátem, který se nepodaří mezi stranami urovnat přímo. Výkonem mimosoudního řešení spotřebitelských
sporů je pověřena Smírčí komise České advokátní komory.

Copyright © 2025 Mgr. Františka Lhotáková, advokáta
Vytvořil Petr Smejkal
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram